Mycie auta zimą

 Mycie auta zimą

Myjnia samochodowa zimą

Mycie auta zimą to bardzo ważne zadanie. W mrozie nasz samochód pracuje w bardzo trudnych warunkach. Wbrew pozorom powinniśmy zadbać o nasze cztery kółka możliwie często, zwracając przy tym uwagę na kilka ważnych kwestii.


Największym wrogiem nadwozia naszego samochodu oraz lakieru w okresie zimowym jest sól. Dlatego ważne jest dokładne mycie auta zimą. Sypana wraz z piaskiem i żwirem ma zwiększać nasze bezpieczeństwo na śliskich i ośnieżonych drogach. Niestety nie jest ona przyjazna dla naszego auta. Stąd ważną rzeczą jest częste mycie auta w okresie zimowym.

Brud i sól uszkadzają lakier

Zalegający brud wraz z solą może powodować poważne uszkodzenia lakieru. Ogniska rdzy mogą ujawnić się dopiero na wiosnę.  Klimat zmienia się i mroźnych dni zimowych jest teraz mniej. Dlatego zachęcamy do zwracania uwagi na stan i czystość nadwozia naszego auta.

Dowiedz się więcej na temat zimowych porad w utrzymaniu samochodu

Mycie auta zimą wymaga od nas szczególnej troski. Zaniedbanie tego lub umycie auta na szybko i niedokładnie może się nam potem odbić gorzką czkawką.

Mycie auta zimą w ujemnych temperaturach

Problem z myciem samochodu zimą jaki najczęściej napotykamy to niska temperatura. Od razu pojawia się pytanie: Czy obdarzyć nasze auto kąpielą, gdy na zewnątrz temperatura poniżej zera? Od razu odpowiadamy, że tak. Należy jednak robić to z rozwagą.

Jeśli termometry nie pokazują -10 stopni (poniżej tej temperatury takie myjnie zazwyczaj są zamknięte) to śmiało możemy korzystać z myjni automatycznej. Znajdziemy ją na większości stacji paliw.

Zanim jednak zdecydujemy się na umycie naszego samochodu musimy pamiętać, że większe zabrudzenia i kawałki brudu musimy usunąć ręcznie lub za pomocą specjalnej szczotki.

Ważną rzeczą przy myciu auta zimą jest skorzystanie z najlepszego pakietu mycia. Będzie droższy , ale zapewni dodatkową ochronę lakieru (wosk) lub innych środków chemicznych.

Dokładne suszenie nadwozia

Bez względu na to z jakiego rodzaju mycia korzystamy najważniejsze jest żebyśmy pamiętali o dokładnym wysuszeniu naszego auta. Jeśli tę czynność zaniedbamy to później możemy mieć problem z otwarciem samochodu.

Przed myciem zwróćmy uwagę na zamki, które warto zakleić zwykłą taśmą. Aby podczas mycia nie dostała się do nich woda, która potem zamarzając uniemożliwi nam otwarcie samochodu.

Powinniśmy również przetrzeć do sucha wszystkie uszczelki i nanieść na nie specjalny preparat, który zapobiegnie przymarzaniu drzwi.  

Wszystkie te czynności może za nas wykonać obsługa myjni ręcznej. Nie tylko umyje nasz samochód, dokładnie wysuszy, ale i zakonserwuje uszczelki. Wadą takiej myjni jest jednak cena usługi, często przewyższająca tę z myjni automatycznej.

Myjnia bezdotykowa

Wielu z nas uważa, co zrozumiałe, że nikt lepiej nie zadba o nasz samochód niż my sami. Tu z pomocą, przychodzi nam myjnia bezdotykowa, w której operujemy myjką ciśnieniową.

Ten sposób mycia nie uszkodzi lakieru naszego auta, w przeciwieństwie do automatycznej myjni, gdzie szczotki mogą pozostawić rysy na lakierze.

Pojawia się jednak podstawowa wada myjni bezdotykowej – nie gwarantuje praktycznie, żadnej opcji wysuszenia. O to musimy postarać się sami, co jest bardzo czasochłonne.

Mycie naszego auta zimą to bardzo ważna czynność, o której często zapominamy. Brud oraz sól, która zalega na lakierze samochodu, może sprzyjać rozwijaniu się rdzy. Ważne jest by nie odkładać kąpieli auta i w miarę możliwości pogodowych myć samochód jak najczęściej. To uchroni przed dodatkowymi kosztami na wiosnę.

Warto również pamiętać, że nawet cienka warstwa brudu pośniegowego rysuje je i pogarsza widoczność. Zmienia się wtedy promień załamania światła, oświetlający drogę.

Mycie auta zimą to nie tylko kwestia ochrony nadwozia samochodu, jego czystości, ale i w pewnym stopniu naszego bezpieczeństwa.

Podobne artykuły